Και χρυσό και χάλκινο για την Ελλάδα!

8 Σεπτεμβρίου 201620:35

Στην πρώτη μέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων, η Ελλάδα πανηγυρίζει ήδη δύο μετάλλια και μάλιστα με φοβερές επιδόσεις.

Πιο συγκεκριμένα, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης έκανε έναν συγκλονιστικό αγώνα στη σφαιροβολία της κατηγορίας F32 και όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό με βολή στα 10,39μ., αλλά σημείωσε και νέο παγκόσμιο ρεκόρ!

Και για να είμαστε ακριβείς, έσπασε τρεις φορές το παγκόσμιο ρεκόρ στον τελικό! Γιατί πριν την κορυφαία βολή του, είχε ρίξει 10,09μ. και 10,15μ., επιδόσεις που εξίσου ήταν –προς στιγμήν- οι κορυφαίες όλων των εποχών στο αγώνισμα!

Το βάθρο, βέβαια, θα έχει και δεύτερο Έλληνα αθλητή. Ο λόγος για τον Δημήτρη Ζησίδη, ο οποίος θα «φορέσει» το χάλκινο μετάλλιο, καθώς με 9,24μ. κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας, κάνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ, δείγμα της υπέρβασης που έκανε, ξεπερνώντας τον εαυτό του (αυτή είναι άλλωστε η ουσία στην μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού).

Αξίζει να σημειωθεί πως η χώρα μας είχε κι άλλη εκπροσώπηση στο αγώνισμα. Ο Νίκος Γονιός κατετάγη δέκατος, με κορυφαία βολή στα 7 μέτρα.