Ικανοποίησε η Εθνική στην πρεμιέρα του Ακρόπολις

27 Αυγούστου 201323:19

Αισθητά βελτιωμένη σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια εμφανίστηκε η Εθνική μας ομάδα στην πρεμιέρα του τουρνουά “Ακρόπολις” κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, την οποία και κέρδισε πολύ εύκολα με 88-71. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν εξαιρετική τόσο επιθετικά όσο κι αμυντικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δείχνοντας ότι όσο πλησιάζει το Ευρωμπάσκετ παρουσιάζεται και πιο έτοιμη.

Σε ένα παιχνίδι που σχεδόν κανένας διεθνής δεν υστέρησε ο Ιταλός τεχνικός δοκίμασε διάφορα πράγματα, ενώ σε αρκετές στιγμές του αγώνα επέλεξε να αγωνιστεί με έναν μόνο πλέι μέικερ τον Βασίλη Σπανούλη και στις θέσεις “2” και “3” τους Περπέρογλου – Παπανικολόυ ή Μπράμο – Περπέρογλου, δίνοντας ύψος στην πεντάδα του.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ομάδα ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 13 πόντους, ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε άλλους 12, ενώ εξαιρετικός οργανωτικά ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος είχε 9 πόντους κι ισάριθμες ασσίστ. Από τους Βόσνιους οι Ράιτ και Τελέτοβις (πολύ άστοχος σήμερα) σημείωσαν από 13 πόντους.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα, όντας πολύ καλή επιθετικά κι έχοντας καλές συνεργασίες και δημιουργία (5 ασσίστ), με τα… μελανό σημεία να είναι η αστοχία από μακριά, το χαμηλό ποσοστό στις ελεύθερες βολές κι η κακή άμυνα μέσα στη ρακέτα.
Αυτός ήταν κι ο λόγος που κράτησε τους Βόσνιους κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και πέτυχαν πολλά εύκολα καλάθια μέσα από την καρδιά της ρακέτας της Εθνικής μας ομάδας, κυρίως με τον Ζακ Ράιτ ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Σε σχέση με τον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη Γερμανία, η Βοσνία ήταν πολύ πιο άστοχη με τον Τελέτοβιτς να έχει 0/8 τρίποντα, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ της έδινε το δικαίωμα να ανανεώνει τις επιθέσεις και να μην δίνει το δικαίωμα στην Εθνική μας να ξεφύγει στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική μας ομάδα ανέβασε την απόδοσή της, παίζοντας καταπληκτική ομαδική άμυνα, στην επίθεση οι συνεργασίες εξακολουθούσαν να είναι πολύ καλές σε οποιοδήποτε είδος άμυνας κι αν δοκίμασε ο Πέτροβιτς κι αυτό σε συνδυασμό με τη μεγάλη αστοχία των Βόσνιων εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα.

Το τρίποντο του Κώστα Καϊμακόγλου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν αυτό που έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους, αναγκάζοντας τον Πέτροβιτς να καλέσει τάιμ άουτ και να αλλάξει την άμυνά της ομάδας του σε ζώνη.

Η Εθνική μας ομάδα όμως συνεχίζοντας να χτυπάει μέσα στη ρακέτα κι έχοντας το εκπληκτικό ποσοστό του 87% στα δίποντα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντάς τη μέχρι και τους 16 πόντους (42-36) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου με τον Βασίλη Σπανούλη να χρησιμοποιείται στη θέση του άσσου για αρκετά λεπτά και να είναι εξαιρετικός οργανωτικά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (55-40) κι όλα έδειχναν ότι η Εθνική θα έφτανε σε μία πολύ άνετη νίκη. Το γεγονός όμως ότι οι Βόσνιοι δεν παράτησαν το παιχνίδι σε συνδυασμό με τη χαλάρωση των διεθνών μας έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους κι ανάγκασαν τον Αντρέα Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ άουτ.

Αυτό ήταν αρκετό για να αφυπνίσει τους διεθνείς μας και με ένα μικρό σερί να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 16 πόντους (67-51). Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο με την Εθνική να κρατάει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και τον Αντρέα Τρινκιέρι να δοκιμάζει διάφορα πράγματα στην επίθεση, φτάνοντας στο άνετο τελικό 88-71..
*Εκτός αποστολής από το σημερινό παιχνίδι έμεινε ο Ίαν Βουγιούκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-31, 67-51, 88-71.
ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Καββαδάς 4, Μπουρούσης 10, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 2, Παπανικολάου 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Μπράμος 5 (1), Καϊμακόγλου 5 (1), Φώτσης 13 (1), Πρίντεζης 9 (1), Σλούκας 5.
ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Πέτροβιτς): Μάσιτς 2, Στιπάνοβιτς 4, Σούταλο 8, Ράιτ 13, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 8, Κικάνοβιτς 8, Τελέτοβιτς 13 (1), Πέρσιτς, Ντέντοβιτς 12 (1).