H Ξάνθη «καθάρισε» και τον Αστέρα Τρίπολης

15 Σεπτεμβρίου 201923:19

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ, που επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια και έκανε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Με κεφαλιά του Τζουρίτσκοβιτς στο 19’ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, που έφτασαν στο 2-0 με τον κορυφαίο τους, Στούργκεον, στο 55’. Στο 57’ μείωσε ο Μαρκ Φερνάντεθ για τους Αρκάδες, που υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα μετά την ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν το 2-2 στο φινάλε.

Το ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά επιφυλακτικά το παιχνίδι, με την Ξάνθη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και να προσπαθεί από τα πλάγια να γίνει απειλητική, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στην πρώτη καλή στιγμή τους, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Στούργκεον να σεντράρει από αριστερά και να βρίσκει στην περιοχή τον Τζουρίτσκοβιτς, ο οποίος με πολύ ωραία κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0 (19’).

Από ‘κει και πέρα, ο Αστέρας Τρίπολης ισορρόπησε και πήρε την κατοχή της μπάλας, ενώ άγγιξε την ισοφάριση στο 32’, με τον Ριέρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Λουίς Φερνάντεθ, αλλά ο Σάο Μπέντο έδιωξε με το ένα χέρι.

Παρά την εδαφική υπεροχή τους, οι Αρκάδες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, αν εξαιρέσουμε κάποια μακρινά σουτ. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως συγκινήσεις και με την ομάδα του Ραμίρεθ να προηγείται 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική μορφή και πολύ καλύτερο ρυθμό. Σε αυτό συνέβαλε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το δεύτερο τέρμα τους: στο 54’, έφτασαν κοντά σε αυτό, με τον εξαιρετικό Στούργκεον να φεύγει επικίνδυνα στην αντεπίθεση, να γυρίζει στον Μπαριέντος, που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Αργεντινός χαφ, το πέτυχε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (55’) ο Στούργκεον, που βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ και «τσίμπησε» την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα των φιλοξενούμενων γράφοντας το 2-0.

Παρότι «στράβωσε» το ματς, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι άμεσα: μετά από εξαιρετική πάσα του Μπαράλες, που άδειασε όλη την άμυνα της Ξάνθης, ο Μαρκ Φερνάντεθ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Σάο Μπέντο για να μειώσει σε 2-1 (57’).

Στο τελευταίο ημίωρο, ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε, πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους και κυνήγησε την ολική επαναφορά. Στο 63’, ο Λουίς Φερνάντεθ απείλησε σουτάροντας μέσα από την περιοχή, ωστόσο δεν είχε καλή ισορροπία στο κορμί του και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 77’, οι Αρκάδες απείλησαν ξανά, με τον Μπαράλες να μην προλαβαίνει να πλασάρει τον Σάο Μπέντο, που έδιωξε με γροθιές. Η πίεση των φιλοξενούμενων εντάθηκε όσο πλησιάζαμε στο φινάλε, την ώρα που οι Ακρίτες είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και επιχειρούσαν να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις.

Στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Χιμένεθ άγγιξε το 2-2 σε δύο περιπτώσεις: στο 91’, ο Χαουρέγκι βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή μετά από κεφαλιά-πάσα του Μπαράλες, όμως δεν πλάσαρε σωστά και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 94’, ο Σάο Μπέντο κράτησε όρθια την Ξάνθη κάνοντας εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του σε κεφαλιά-ψαράκι του Μπαράλες. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 2-1, που τους χάρισε την 3η διαδοχική νίκη τους!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Ραμίρεθ): Σάο Μπέντο – Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα – Τέρκι, Κοβάτσεβιτς – Μπαριέντος (73’ Φοσέ), Τεσέιρα, Τζουρίτσκοβιτς (65’ Ουίλιαμ) – Στούργκεον (81’ Καμαρά)

Αστέρας Τρίπολης (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος – Αντζουλάς (46’ Κώτσιρας), Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μαρτίνεθ – Καπίγια, Μουνάφο (85’ Ιγκλέσιας) – Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ, Ριέρα (73’ Χαουρέγκι) – Μπαράλες