Διέλυσε τον ΠΑΣ και… κλείνει το τελευταίο «εισιτήριο» η Ξάνθη!

15 Απριλίου 201821:09

Τέσσερα χρόνια μετά, η Ξάνθη ετοιμάζεται να γίνει και πάλι… Xanthi, για 5η φορά στην ιστορία της!

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο(!), οι Ακρίτες επικράτησαν 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στα Πηγάδια, διατήρησαν το εντός έδρας αήττητό από τις 2 Δεκεμβρίου και, κυρίως… έκαναν άλμα Ευρώπης!

Πλέον, και «τελειώνοντας», ουσιαστικά, τους Ηπειρώτες, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έγινε μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της 5ης θέσης, που δίνει το τελευταίο «εισιτήριο» για το Europa League, αφού ξέφυγε στο +3 από τον Αστέρα Τρίπολης και στο +5 από τον Πανιώνιο, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε της Σούπερ Λίγκας.

Για να έρθει η μεγάλη νίκη, πάντως, η Ξάνθη έπρεπε πρώτα να… γλιτώσει, στο κάκιστο, πρώτο ημίχρονό της, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις, ανεπανάληπτες ευκαιρίες, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ!

Γκολάρες από Ντουρίτσκοβιτς και Γέντρισεκ, που έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα. Ειδικά το πρώτο τέρμα του 31χρονου Σλοβάκου (που έφτασε τα 10 στη σεζόν), από 40 μέτρα, για το 2-0, είναι, πιθανότατα, το γκολ της χρονιάς!

Πώς έπαιξαν

Το ματς

ΠΑΣ… με φόρα στο ξεκίνημα!

Μετά το αναγνωριστικό, πρώτο δεκάλεπτο και βλέποντας, αφενός, πως η Ξάνθη, παρότι γηπεδούχος, δεν σκόπευε (ή δεν μπορούσε) να τον πιέσει και, αφετέρου, ότι οι Ακρίτες αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στα μετόπισθεν, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη άρχισε τις… απειλές.

Μέσα σε ένα επτάλεπτο, λοιπόν, οι Ηπειρώτες «έφτιαξαν» τρεις τελικές, με τις δύο πρώτες να είναι για να… τραβάει τα μαλλιά του ο 58χρονος τεχνικός!

Στο 11ο λεπτό, ο -εξαιρετικά δραστήριος, στο πρώτο 45λεπτο- Καρανικάς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο, στο πίσω δοκάρι, Πέδρο Κόντε, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Σβάρνας απομάκρυνε με τον μηρό του(!) πάνω στη γραμμή, στη φάση, πιθανότατα, της αγωνιστικής!

Τέσσερα λεπτά αργότερα (15’), δε και μετά από αβίαστο λάθος του Σιλά, είχαμε νέα σέντρα από δεξιά, ο Καρανίκας, ανενόχλητος και αυτός, σούταρε από το σημείο του πέναλτι, αλλά πολύ άστοχα, για να κλείσει ο… χορός των φάσεων από πλευράς φιλοξενούμενων με το σουτ του Σκόνδρα, στο 18’, έπειτα από πάσα του… Ζίβκοβιτς -που αποδείκνυε την έλλειψη καθαρού μυαλού στους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΣ… χαλάρωσε κάπως, τα προβλήματα στην άμυνα της Ξάνθης, ωστόσο, συνεχίζονταν, αφού, στο 21’, ο Λισγάρας έγινε αναγκαστική αλλαγή (αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό στον οπίσθιο μηριαίο), με τον Φασίδη να παίρνει τη θέση του, «στέλνοντας» τον Σβάρνα στο πλάι του Φλίσκα, για να παίξει αυτός στο δεξί άκρο. Η είσοδος του Φασίδη στον αγωνιστικό χώρο θα αποδεικνυόταν καθοριστική…

Ακολούθησε, στο 24’, η πρώτη καλή στιγμή για τους Ακρίτες, με τον Γέντρισεκ να κάνει την προβολή, αλλά τον Βελλίδη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια, ενώ, στο 30’, η ομάδα του Ράσταβατς είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Τριάδης σούταρε, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, έκλεισε με νέα, τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ (στο 33’, δύσκολο, εξ επαφής πλασέ του Λίλα, η μπάλα ψηλά, άουτ), ο νόμος του ποδοσφαίρου, όμως, θα επιβεβαιωνόταν εμφατικά στο δεύτερο…

Πέντε λεπτά μετά την έναρξή του, ο Ντουρίτσκοβιτς, έπειτα από έξυπνη πάσα του Φασίδη, «έπιασε» ένα καταπληκτικό σουτ, δυο-τρία μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Βελλίδη! Και πριν προλάβουν να συνέλθουν, οι Ηπειρώτες είδαν ξανά… αστεράκια! Τι αστεράκια, δηλαδή… Κεραυνούς!

Διότι, τέτοιος ήταν αυτός που εξαπέλυσε ο Γέντρισεκ στο 56ο λεπτο! Ο Σλοβάκος είδε τον γκολκίπερ του ΠΑΣ εκτός εστίας και, με το αριστερό, από 40 μέτρα, με ένα φοβερό σουτ, τον «κρέμασε», πετυχαίνοντας το πιο όμορφο, ίσως, γκολ της σεζόν!

Κάπου εκεί, η… άλλη, σε σχέση με εκείνη του α’ μέρους, Ξάνθη, «καθάρισε», αφού η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε την ψυχραιμία της, δεν μπορούσε να απειλήσει και μάλιστα, δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 72′, με τους Ακρίτες να στήνουν πάρτι στα Πηγάδια.

Σκόρερ και του τελευταίου τέρματος για τους γηπεδούχους, ο Γέντρισεκ, που πήρε το «ριμπάουντ» από την ασθενή απόκρουση του Βελλίδη στην εκτέλεση φάουλ του Τριάδη και «έγραψε» το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Ντε Λούκας, Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας (21’ Φασίδης), Μπρίτο (46’ Κάστρο).

Στον πάγκο έμειναν: Γκαραβέλης, Λουσέρο, Μελιόπουλος, Κασάδο, Καμαρά.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος (68’ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Κόντε, Τσικάρσκι, Καρανίκας (53’ Νικολιάς), Μανθάτης, Σκόνδρας (57’ Χαλκιαδάκης).

Στον πάγκο έμειναν: Γιαννίκογλου, Μπέριος, Γώγος, Παπαδόπουλος.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Γήπεδο: Xanthi FC Arena, Πηγάδια