Ανάμικτα συναισθήματα μετά την ισοπαλία με ΠΑΟΚ. Μπορούσε τη νίκη αλλά ισοφάρισε στο 91 η Skoda

21 Ιανουαρίου 201602:32

H ομάδα του Ρεζβάν Λουτσέσκου δεν έχασε από τον ΠΑΟΚ στο εξ αναβολής ματς του πρωταθλήματος, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τους θεσσαλονικείς αλλά τα συναισθήματα είναι ανάμικτα καθώς πριν δεχτεί το γκολ θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι.

Αναλυτικά;

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, εκτός από άγραφος είναι και σκληρός και τιμωρεί όποιους τον παραβαίνουν. Στα Πηγάδια εφαρμόστηκε με τον πλέον σκληρό τρόπο. Αρχικά εφαρμόστηκε για την Ξάνθη, με την ακριτική ομάδα να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη τις μεγάλες ευκαιρίες και να βλέπει τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει γκολ και να προηγείται στο σκορ.

Στην συνέχεια, αυτόν τον νόμο τον βίωσε ο «δικέφαλος». Οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο ήταν καλύτεροι, κρατούσαν με άνεση το 0-1, έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά είδαν τον Σολτάνι στο 90′ να τους παίρνει την μπουκιά από το στόμα κάνοντας το 1-1.

Έτσι στο ματς αυτό μπορούν κάλλιστα και οι δύο να λένε πως έμειναν και ικανοποιημένοι, αλλά και δυσαρεστημένοι. Οι γηπεδούχοι με τον βαθμό αυτό έφτασαν τους 19 βαθμούς και ισοβαθμούν με την Βέροια στην 12η θέση, ξεπερνώντας τον Ατρόμητο. Οι φιλοξενούμενοι με τον βαθμό έμειναν τρεις πίσω από την ΑΕΚ, ενώ ξεπέρασαν για έναν τον Παναθηναϊκό.

Απίστευτο ξεκίνημα για Ξάνθη

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Μια αρχή που ανήκε ολοκληρωτικά στη Ξάνθη. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και δεν σταματούσαν να χάνουν την μία μεγάλη ευκαιρία μετά την άλλη. Η αρχή έγινε στο 8′ με τον Κοροβέση να διώχνει την τελευταία στιγμή την προσπάθεια του Σολτάνι, συνεχίστηκε στο 13′ με τον Όλσεν να διώχνει το σουτ του Ορφανίδη. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Όλσεν νίκησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Σολτάνι, στο 18′ το δοκάρι σταμάτησε τον… κεραυνό του Σολτάνι, ενώ ο… χορός των χαμένων ευκαιριών ολοκληρώθηκε για τους γηπεδούχους στο 23′ με τον Σουηδό να νικάει σε νέο τετ α τετ τον Ορφανίδη

Αντέδρασε και σκόραρε

Σε όλο αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ που έπαιξε με πολλές αλλαγές καθώς ο Τούντορ έχοντας και το ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, θέλησε να ξεκουράσει κάποιους από τους λεγόμενους βασικούς. Ειδικά στην άμυνα αυτό δεν απέδωσε, αλλά με τον Όλσεν να είναι εξαιρετικός το μηδέν κρατήθηκε. Και όχι μόνο αυτό αλλά μέσα σε τρία λεπτά ο «δικέφαλος» αρχικά απείλησε και μετά σκόραρε. Η αρχή έγινε στο 28′ με τον Μυστακίδη να κάνει το ωραίο σουτ και το δοκάρι του Τσενάμο να σταματάει τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο ίδιος παίκτης μετά από ωραία σέντρα του Κοροβέση με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, επιβεβαιώνοντας το όποιος χάνει ευκαιρίες, δέχεται γκολ και ως εκείνο το σημείο τις ευκαιρίες και μάλιστα σημαντικές τις είχε χάσει η Ξάνθη.

Ξεκίνημα με δοκάρι, τελείωμα με γκολ για τους γηπεδούχους

Στο δεύτερο μέρος και πάλι οι Ξανθιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και μόλις στο 49′ έφτασαν μια ανάσα από το να φέρουν το ματς στα ίσια, με τον Καπετάνο να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι του Όλσεν. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και στο 57′ έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Αθανασιάδη να μην καταφέρνει προ κενής εστίας να κάνει το 2-0.

Ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχιζε να είχε τον έλεγχο του ματς και πίεζε για το δεύτερο, όμως η άμυνά του τον πρόδωσε στο τέλος. Συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό της επανάληψης όταν ο Τριάδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σολτάνι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1, δίνοντας τον… χρυσό βαθμό στην ομάδα του και στερώντας δύο πολύτιμους από τον αντίπαλο.

MAN OF THE MATCH: Αν δεν ήταν το γκολ στις καθυστερήσεις θα λέγαμε για ιδανική εμφάνιση, αλλά και πάλι ο Ρόμπιν Όλσεν αξίζει και με το παραπάνω να είναι ο καλύτερος παίκτης του ματς. Ο Σουηδός ήταν απολαυστικός στο πρώτο μέρος και αν δεν είχε κάνει τις εξαιρετικές του αποκρούσεις ο ΠΑΟΚ κινδύνευε με μεγάλη ήττα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Σολτάνι στάθηκε στο ύψος του. Όχι μόνο για το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις, αλλά για την συνολικά καλή του παρουσία, καθώς ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν συνεχής πηγή κινδύνου για την άμυνα του ΠΑΟΚ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Στέφανος Αθανασιάδης ήταν αδύναμος κρίκος για την ομάδα του. Έχασε μοναδική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, ενώ συνολικά δεν κατάφερε να απειλήσει την άμυνα των γηπεδούχων σε μια κακή γιαυτόν εμφάνιση.

Η ΓΚΑΦΑ: Ναι ο Σολτάνι σηκώνεται ωραία και κάνει το 1-1, αλλά όπως και να το κάνουμε στις καθυστερήσεις και με το σκορ δικό σου, την τρως την μπάλα και δεν αφήνεις αντίπαλο να κάνει φάση. Μεγάλη γκάφα για την άμυνα του ΠΑΟΚ, ειδικά στο λεπτό που έγινε.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ναι δεν υπήρξε η μεγάλη φάση, αλλά η αλήθεια είναι πως ο Λαμπρόπουλος δεν ήταν και τόσο καλός σήμερα. Αρχικά δεν έβγαλε τις κάρτες που θα έπρεπε ειδικά στους γηπεδούχους, ενώ στην συνέχεια εκνεύρισε με τα σφυρίγματά του τους φιλοξενούμενους.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Η μπάλα τιμωρεί και αυτό φάνηκε και σήμερα. Αρχικά τιμώρησε την Ξάνθη που έχανε την μια μεγάλη ευκαιρία μετά την άλλη και είδε τον Μυστακίδη να κάνει το 0-1 και στο τέλος τιμώρησε τον ΠΑΟΚ που είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες να κάνει το 0-2, αλλά είδε τον Σολτάνι να φέρνει το ματς στα ίσια.

Οι συνθέσεις του αγώνα

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (Χερέα 62′), Νιέτο (Τριάδης 58′), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος (Σκούρτης 72′) και Λισγάρας

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Ολσεν, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μυστακίδης (Ζάιρο 87′), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κοροβέσης, Σάμπο (Βίτορ 46′), Κίτσιου και Πέλκας (Ροντρίγκες 58′)