panionios_skoda

Σώθηκαν και οι δυο. 1-1 στη Νέα Σμύρνη η Skoda

18 Απριλίου 201218:16

panionios_skodaΕπιστρέφοντας σε καλές εμφανίσεις και εκμεταλλευόμενη την αυτοκτονία του Εργοτέλη η Skoda πήρε ισοπαλία 1-1 στη Νέα Σμύρνη και παρέμεινε και μαθηματικά στην κατηγορία.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη άνοιξε το σκορ στο 26 με το Βασιλακάκη ενώ η ομάδα της Νέας Σμύρνης ισοφάρισε στο 70, χωρίς να σημειωθεί αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του ματς. Ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος με τον Εργοτέλη στα Πηγάδια έχει ενδιαφέρον μόνο για τους κρητικούς που θα θέλουν νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Πανιώνιος αν και δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς την περιοχή της Ξάνθης ήταν εκείνος που δημιούργησε τις πρώτες καλές στιγμές του αγώνα.

Στο 18′ ο Αντούνιες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Λυμπερόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. Την ώρα που ο Πανιώνιος προσπαθούσε να σκοράρει η Ξάνθη ήταν εκείνη που κατάφερε να το κάνει.

Ο Βλαχοδήμος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Αξίζει να σημειώσουμε ότι αυτό ήταν το πρώτο εκτός έδρας τέρμα για την Ξάνθη έπειτα από 564 λεπτά.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, όμως με εξαίρεση μια κεφαλιά του Πιερ στο 30′ δεν τα κατάφερε.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν όμως δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Λυμπερόπουλου. Με εξαίρεση μια φάση με τον Σάμαρη ο τερματοφύλακας της Ξάνθης ήταν θεατής του αγώνα μέχρι το 70′.

Τότε ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, ο Αντούνιες, εκτέλεσε το φάουλ αναγκάζοντας τον Λυμπερόπουλο σε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει και την κεφαλιά του Όμο από το ύψος της μικρής περιοχής από την εκτέλεση κόρνερ του Αντούνιες και έτσι ο Πανιώνιος ισοφάρισε.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν δημιουργήθηκε κάποια καλή στιγμή μπροστά στις δύο εστίες και έτσι έμεινε το τελικό 1-1 που άφησε ικανοποιημένες τις δύο ομάδες.