Στους “4” του Κυπέλλου μετά από χρόνια η Skoda. Έυκολη πρόκριση με ΟΦΗ 3-0

5 Μαρτίου 201523:38

Η Skoda Ξάνθη επικράτησε εύκολα, με 3-0, στα Πηγάδια του ΟΦΗ και προκρίθηκε για τέταρτη φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Σολτάνι (18΄, 85΄) και Κλέιτον (26΄ πέναλτι) σημείωσαν τα γκολ των Ακριτών.

Τρεις φορές είχε καταφέρει να φθάσει η Ξάνθη ως τους «4» του Κυπέλλου, χωρίς καμία, πάντως, να γευτεί τη χαρά του τελικού. Μετά το 2002, το 2003 και το 2007, η Skoda πέρασε ξανά στα ημιτελικά, αποκλείοντας τον ΟΦΗ σε διπλούς προημιτελικούς αγώνες. Το 1-1 του Ηρακλείου διαδέχθηκε η επικράτηση, με 3-0, επί των Ομιλιτών οι οποίοι εξακολουθούν ν΄ αντιμετωπίζουν προβλήματα, κάτι που αποδεικνύεται και από τη συμμετοχή δεκατριών παικτών στην αποστολή για το εν λόγω παιχνίδι, με τον Νίκο Αναστόπουλο να μην προβαίνει καν σε αλλαγή!

Με την πίεση που εφάρμοσε η Ξάνθη, από την αρχή του επαναληπτικού προημιτελικού, θα ήταν δύσκολο ο ΟΦΗ των δεκατριών παικτών συνολικά στην αποστολή να προβάλει μεγάλη αντίσταση. Αυτό που έψαξε εξ αρχής η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν το γρήγορο τέρμα, με το οποίο θ΄ αποθάρρυνε τους Κρητικούς. Λουσέρο και Σολτάνι ήταν οι δύο πιο επικίνδυνοι παίκτες στο καθοριστικό πρώτο ημίωρο του αγώνα κι όταν στην εξίσωση μπήκαν και οι καλές εκτελέσεις σε στημένες φάσεις του Κλέιτον, το πράγμα απλουστεύτηκε.

Ο γκολκίπερ Αγριμάκης ήταν ο καλύτερος παίκτης των Ομιλιτών ως τη φάση στην οποία νικήθηκε για πρώτη φορά. Στο 16΄ χρειάστηκε να πραγματοποιήσει διπλή επέμβαση: Πρώτα έδιωξε σε σέντρα εξ αριστερών του Λουσέρο, στη συνέχεια εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία για ν΄ απομακρύνει εν κινήσει βολέ του Σολτάνι. Ένα λεπτό αργότερα (17΄) έβγαλε κεφαλιά του Γούτα, όμως στο 18΄ δεν μπόρεσε να κρατήσει το «μηδέν». Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο, ο Σολτάνι με ωραίο άλμα από το πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ.

Το πρώτο γκολ άνοιξε την όρεξη στην Ξάνθη και για το δεύτερο, το οποίο θα την έφερνε με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά. Στο 26΄ τούτο συνέβη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλέιτον, απέναντι στον Αγριμάκη. Νωρίτερα ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε κόρνερ, με την μπάλα μετά από αρχική κόντρα να βρίσκει το χέρι του Μαραθιανού. Ο διαιτητής Παππάς καταλόγισε την παράβαση, στο 25΄, από την οποία άρχισε ουσιαστικά το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο ΟΦΗ στο διάστημα αυτό ήταν μία ευκαιρία του Περογαμβράκη στο 11΄, ο οποίος εντός της μικρής περιοχής των γηπεδούχων απέτυχε να πλασάρει σωστά τον Κυριακίδη. Μετά το δεύτερο γκολ της Skoda μία σημαντική ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους, με τον Ομπόντο – έπειτα από ωραίο «ένα-δύο» με τον Κλέιτον – να πλασάρει άουτ από θέση τετ-α-τετ. Ο ρυθμός σταδιακά έπεφτε, με συνέπεια να μην δημιουργηθεί «καθαρή» ευκαιρία εκατέρωθεν στη συνέχεια

Χωρίς σημαντικές φάσεις, ως το τελευταίο 20λεπτο του προημιτελικού, εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο το οποίο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο μεγαλύτερο κομμάτι του. Ο ρυθμός υπήρξε αργός, ευκαιρίες δεν έγιναν, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να κάνει κι αλλαγές ξεκούρασης και συντήρησης αντικαθιστώντας, για παράδειγμα, τα δύο βασικά του αμυντικά χαφ.

Στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σολτάνι στον Φλίσκα, με τον διαιτητή Παππά να μην δείχνει κάτι, ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε με ωραία ατομική ενέργεια του Σολτάνι στο 85΄ (μετά από συνεργασία με τον Λουσέρο) και εξαιρετικό αριστερό πλασέ του δις σκόρερ των γηπεδούχων, στο οποίο δεν μπόρεσε ν΄ αντιδράσει ο τερματοφύλακας Αγριμάκης.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Skoda Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κυριακίδης – Γουάλας, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος – Βασιλακάκης (71΄ Παπαστεριανός), Ομπόντο (63΄ Φλίσκας) – Σολτάνι, Κλέιτον (86΄ Βάλτερ), Λουσέρο – Καπετάνος
ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος / 4-2-3-1): Αγριμάκης – Ροβίθης, Φάζος, Δαμιανάκης, Μπολάκης – Κάλαϊτζιτς, Μακρής – Κουτσιανικούλης, Λαμπρόπουλος, Μαραθιανός – Περογαμβράκης