Πρωταθλήτρια στο Χάντμπολ η Ασπίδα Ξάνθης. Κέρδισε με διαφορά τους Κύκλωπες στην Αλεξ/πολη

23 Μαρτίου 201500:06

Η Ασπίδα Ξάνθης είναι η πρωταθλήτρια στον τέταρτο όμιλο της Β’ Εθνικής Χαντμπολ των Ανδρών. Στο ματς – τελικό που φιλοξενήθηκε στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης κέρδισε με 30-22 τους Κύκλωπες μια εβδομάδα μετά την μεταξύ των δύο ομάδων ισοπαλία και αναδείχθηκε πρώτη στο πρωτάθλημα!!!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Ασπίδα πήρε σχεδόν από την αρχή διαφορά 5-6 τερμάτων και προς το τέλος όχι απλά την διατήρησε αλλά την αύξησε. Παρουσιάζοντας καλύτερη εικόνα, πήρε ένα σημαντικό διπλό, το μόνο αποτέλεσμα που της έδινε τον τίτλο, αφού οι Κύκλωπες αναδεικνύονταν πρωταθλητές και με ισοπαλία και φυσικά με δική τους νίκη!

Ωστόσο η Ασπίδα αξιοποίησε καλύτερα τις μονάδες και την εμπειρία της και κατάφερε να πάρει τον τίτλο και το δικαίωμα να διεκδικήσει σε μπαράζ με πρωταθλήτριες άλλων ομίλων την άνοδο στην Α2 Κατηγορία Ανδρών. Ο αγώνας καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου μία ώρα, εξαιτίας της καθυστερημένης λήξης του προηγούμενου αγώνα βόλεϊ ανάμεσα στη Νίκη Αλεξανδρούπολης και την ΑΕ Κομοτηνής

Πηγή: Thrakisports