Μεγάλο ματς και ισοπαλία 2-2 στα Γιάννινα μεταξύ ΠΑΣ και Skoda Ξάνθης (video)

14 Σεπτεμβρίου 201421:20

Από το sport24

Xόρτασαν θέαμα όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (14/9) στους Ζωσιμάδες για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Γιάννινα και την φιλοξενούμενη Skoda Ξάνθη.

Οι Ακρίτες προηγήθηκαν στο 21′ με τον Σολτάνι, αλλά το πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε γενικά σε ρηχά νερά. Ή τουλάχιστον τίποτα δεν προδίκαζε το… ροντέο που ακολούθησε στην επανάληψη. Εκεί όπου είχαμε 3 γκολ και ένα χαμένο πέναλτι (για τους γηπεδούχους) μέσα σε 9 λεπτά συνολικά!

Ο ΠΑΣ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες και με τον Τσουκαλά να αστοχεί από τα 11 βήματα στο 79′ (απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης), έχασε την ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Να σημειώσουμε πως μετά από 72 παιχνίδια ο Τσουκαλάς δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Στρούνα χτύπησε στον αυχένα νωρίς στο ματς και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: “Ζωσιμάδες”Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας)Βοηθοί: Παναγιώτης Σταθόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας), Κυριάκος Μερκενίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος (46′ Τσουκαλάς), Μιχαήλ (63′ Μανιάς), Τζημόπουλος, Στρούνα (19′ Μπέριος), Λίλα, Τσάβες, Ακόστα, Γιάκος, Κοροβέσης, Ίλιτς.

Skoda Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Μπέρτος, Κομεσίδης (81′ Μπαξεβανίδης), Ομπόντο, Λουσέρο, Φλίσκας, Σολτάνι, Ουάλας (46′ Ρέναν), Καπετάνος (68′ Γούτας).

Γκολ: 71′ Ίλιτς, 77′ Τσάβες / 21′ & 75′ Σολτάνι

Κάρτες: 27′ Λίλα / 34′ Σολτάνι, 42′ Λουσέρο, 64′ & 90′ (κόκκινη) Ομπόντο

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Τα… πάντα όλα στους Ζωσιμάδες

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δίχως να δημιουργεί φάσεις στην περιοχή της Ξάνθης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια προσεκτική προσέγγιση στο ματς, θέλοντας να κλείσουν σωστά τους χώρους και να ψάξουν το γκολ σε κάποια κόντρα ή από στημένη φάση.

Στο 21′ ο Λουσέρο επιχείρησε να μπει στην περιοχή του ΠΑΣ και από τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Σολτάνι, που με ψύχραιμο αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κοροβέσης απέναντι στον Κυριακίδη απέτυχε να φέρει το ματς στα ίσα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως άλλες συγκινήσεις και την Ξάνθη να προηγείται με 1-0. Ο ΠΑΣ είχε την ατυχία να χάσει από νωρίς τον Στρούνα που χτύπησε στον αυχένα και μούδιασε το δεξί του χέρι, με συνέπεια να μεταφερθεί για εξετάσεις στο νοσοκομείο.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Ξάνθη έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, αλλά η προβολή του Καπετάνου πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Βελλίδη. Ο Πετράκης πέρασε και τον Μανιά στο παιχνίδι προσπαθώντας να μεταφέρει την πίεση στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Και δικαιώθηκε στο 71′ με τον Ίλιτς από κοντά να ισοφαρίζει σε 1-1!

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ήρθε νέα ψυχρολουσία καθώς από εκτέλεση κόρνερ ο Σολτάνι στο 75′ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα εκεί που ο Βελλίδης δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, με την Ξάνθη να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 1-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν όμως μια ακόμη απάντηση, καθώς δύο λεπτά αργότερα και μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Τσάβες που με ψύχραιμο σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-2! Σε ένα… τρελό ματς, ο ΠΑΣ έφτασε μια ανάσα από το 3-2 στο 79′ αλλά ο Κυριακίδης είπε “όχι” στον Τσουκαλά από τα 11 βήματα! Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Κοροβέσης από τον Γούτα.

Μέχρι την λήξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες και περισσότερο οι γηπεδούχοι, έψαξαν ένα ακόμη γκολ που θα τους έδινε την νίκη. Ο Ομπόντο αποβλήθηκε στο 90′, στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα του Λαμπρόπουλου σήμανε το τελικό 2-2, σε ένα τρελό απόγευμα στους Ζωσιμάδες.