Καλύτερη η Skoda από τον Πανθρακικό. Είχε ευκαιρίες και δοκάρια αλλά το Ελ Θράκικο έμεινε στο 0-0 !

5 Ιανουαρίου 201521:35

Η Skoda Ξάνθη ήταν καλύτερη σε όλο το ματς από τον Πανθρακικό και είχε δύο δοκάρια όμως “κόλλησε” στο 0-0 στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, στο γήπεδο των Πηγαδίων.

Το ματς

el thrakiko fansΗ Skoda Ξάνθη μπήκε πολύ φουριόζα στον αγώνα με τον Πανθρακικό όπως ακριβώς και στα πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό (είχε σκοράρει μάλιστα στα πρώτα λεπτά και στους δύο αυτούς αγώνες) και μετά από μόλις 3 λεπτά αγώνα άγγιξε το γκολ.

Ο Λουσέρο έπιασε δυνατό σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά, με τη μπάλα να χτυπάει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται από τον Ποτουρίδη.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν γρήγορα τη μπάλα και να κλείνουν τους αντιπάλους τους στα καρέ τους όμως από εκεί και πέρα ο Πανθρακικός κατάφερε να “σπάσει” τον ρυθμό της Ξάνθης και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.

Οι παίκτες του Ρόκα ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι από τη μεσαία γραμμή και μπροστά (έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο με μηδέν τελικές προσπάθειες) ωστόσο στα αμυντικά τους καθήκοντα πήραν υψηλό βαθμό στο αντίστοιχο διάστημα αφού περιόρισαν όλα τα επιθετικά ατού του αντιπάλου.

Οι Κλέιτον και Σολτάνι που αποτελούν βαρόμετρο φέτος για την Ξάνθη (οι πλέον ποιοτικοί παίκτες της) πέρασαν σχεδόν απαρατήρητοι και ο Καπετάνος έμενε μόνος του να δίνει μάχες ενώ αναγκαζόταν να βγαίνει αρκετά εκτός περιοχής για να παίρνει τη μπάλα.

Στο 38′ είχε πάντως την ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ όταν έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή από πάσα του Λουσέρο ωστόσο ο Αθανασιάδης απέκρουσε σε κόρνερ, πραγματοποιώντας τη δεύτερη θετικότατη επέμβασή του στο ματς.

el thrakiko fans2Τρία λεπτά αργότερα οι δύο παίκτες ήταν και πάλι πρωταγωνιστές με τον γκολκίπερ του Πανθρακικό να μπλοκάρει σταθερά το αδύναμο σουτ του Καπετάνου και κάπως το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο ήρθε μάλλον φυσιολογικά.

Η πρώτη φάση της Ξάνθης στο δεύτερο μέρος ήταν ένα σουτ του Κλέιτον στο 57′ που πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη.

Μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά ο Καπετάνος “κατέβασε” εξαιρετικα τη μπάλα, γύρισε υπέροχα το σώμα του για να έχει μέτωπο προς το τέρμα και “όπλισε” σε χρόνο dt όμως η αριστερή βολίδα του μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη!

Αμέσως μετά ο Λουτσέσκου αντικατέστησε τον Κλέιτον με τον Βάλτερ και έδωσε επιθετική φρεσκάδα στην ομάδα του ωστόσο απέναντι στην πολυπρόσωπη και καλοστημένη άμυνα του Πανθρακικού οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να απειλήσουν.

Είχαν μεν την καθολική υπεροχή στο δεύτερο μέρος (ο Πανθρακικός πήρε ελάχιστα ρίσκα και προτίμησε να παίξει αποκλειστικά για τον έναν βαθμό) όμως οι φάσεις έρχονταν με το σταγονόμετρο και η επόμενη καλή στιγμή τους ήρθε στο 86′.

Πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Καπετάνος που πήρε την κοντινή κεφαλιά υπό την πίεση του Παπαγεωργίου, με τον Αθανασιάδη να δηλώνει όμως και πάλι “παρών” και να μπλοκάρει.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο ματς του “Θράκικο”, με την Ξάνθη να μην σκοράρει εντός έδρας για πρώτη φορά μετά την 2η αγωνιστική και τον Πανθρακικό να μαζεύει έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την παραμονή.

φωτο και κείμενα: Sport24.gr