Έμεινε ζωντανή για παραμονή η Skoda. Νίκησε ΠΑΟ 3-1 και πάει στα μπαράζ !

13 Απριλίου 201421:10

Στα μπαράζ του υποβιβασμού από την πρώτη Εθνική θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία της η Skoda Ξάνθη.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με την καλύτερη , ίσως εμφάνισή της φέτος,  η ομάδα της Ξάνθης κέρδισε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στην έδρα της και σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα από τον Ολυμπιακό, ισοβάθμησε με τη Βέροια και θα διεκδικήσει την παραμονή της σε ματς με τον τρίτο της football league

Η ομάδα της Ξάνθης αγωνίστηκε σε ένα κατάμεστο γήπεδο από φίλους της ομάδας που δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα και έκαμψε σχετικά εύκολα την αντίσταση του Παναθηναϊκού. Αρκετά νωρίς προηγήθηκε με 2-0 και δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου αλλά δέχτηκε το τρίτο τέρμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 16 λόγω αποβολής του Κουτρουμπή με κόκκινη κάρτα στο πέναλτυ που κέρδισε η Skoda και με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Σολάρι. Παρότι το πέναλτι και η κάρτα αμφισβητήθηκαν έντονα, η Ξάνθη είχε πάθος και θέληση σε όλη τη διάρκεια του ματς και κέρδισε δίκαια. Το 2-0 έγινε πάλι από το Σολάρι, το 2-1 από τον Κλωναρίδη ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μάνταλος στο ’51.

Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα θερμή ενώ εντύπωση προκάλεσε η επίθεση της ΠΑΕ στους διαιτητές του αγώνα με κάποιες φράσεις και αρκετή ειρωνία, από τα μεγάφωνα του γηπέδου πριν την έναρξη του ματς. . Πάντως όλες τις προηγούμενες μέρες το κοινό, οι παλαίμαχοι παίκτες-μορφές  και φίλοι της ομάδας από όλη την Ελλάδα συσπειρώθηκαν για την αποτροπή του υποβιβασμού και την υποστήριξη της ομάδας.