Εκπληκτική Ξάνθη, βγαλμένη από τα παλιά: ‘Εβαλε 4 γκολ στον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και πέτυχε σπουδαία νίκη!

7 Δεκεμβρίου 201417:13

Αυτό που δεν κατάφερε καμία ομάδα φέτος, απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας του πρωταθλήματος ΠΑΟΚ, κατάφερε η Skoda η οποία κέρδισε με 4-2 την ομάδα του ΠΑΟΚ στα Πηγάδια , πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη εμφάνιση !

Η ομάδα της Ξάνθης υποχρέωσε την καλύτερη φετινή ομάδα του πρωταθλήματος στην πρώτη της ήττα εκτός έδρας και μάλιστα την πλέον βαριά (τη δεύτερη πιο βαριά στην ιστορία των δύο ομάδων) O ΠΑΟΚ είχε  τέσσερις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς και είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ από τον Ολυμπιακό, όμως στα Πηγάδια οι όροι αντιστράφηκαν και η “υπερχητική”, όπως χαρακτηρίστηκε Skoda εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη , με μεγάλη εμφάνιση.

Προβάδισμα από νωρίς και ισορροπημένο πρώτο μέρος

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ματς με την ομάδα της Ξάνθης να μπαίνει δυνατά παίρνει το προβάδισμα αρκετά νωρίς , στο ‘6 με τον Καπετάνο που πλάσαρε σε αντεπίθεση τον Γλύκο μετά από μακρινή μπαλιά του Φλίσκα. Οι θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν, τελικά, με τον Αθανασιάδη λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με σουτ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μοιρασμένη κατοχή, εντυπώσεις και γκολ.

Αποφασιστική στο δεύτερο μέρος, προηγήθηκε από το πρώτο λεπτό

skoda paokΣτο δεύτερο μέρος η Ξάνθης ήταν ακόμη πιο αποφασιστική. Προηγήθηκε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης με ωραίο μακρινό σουτ του Λουσέρο και συνέχισε να κατέχει την πρωτοβουλία χάρη στους δραστήριους μέσους της και τις διαρκείς εσωτερικές αλλαγές. Στη συνέχεια παραχώρησε χώρο στον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία ευκαιρία, με αποτέλεσμα να αρχίζει να πιέζει και η skoda να βρίσκει χώρους στις αντεπιθέσεις.

Με τον τρόπο αυτό, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και ωραίο τελείωμα ο Κλέιτον στο ’77. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει γρήγορα, στο 83 με σουτ του ΜΑΚ μέσα από την περιοχή καθώς άσκησε μεγάλη πίεση και φάνηκε να επανέρχεται στο ματς. Όμως στο σημείο εκείνο η Skoda ανέβασε ρυθμούς και ο Καπετάνος, αφού προειδοποίησε με φοβερή ευκαιρία στο 87, έβαλε το τέταρτο γκολ μετά από ένα λεπτό, μέσα  στους ξέφρενους πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας.

Άγγελος: Χάσαμε γιατί η Ξάνθη ήταν καλύτερη

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Αναστασιάδης, αμέσως μετά το τέλος του ματς παραδέχτηκε την ανωτερότητα του αντιπάλου και δήλωσε ότι ο ΠΑΟΚ έχασε γιατί η Ξάνθη ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο, παρότι διαμαρτυρήθηκε για τις καθυστερήσεις, που θεώρησε ότι έγιναν στο δεύτερο μέρος. Από την πλευρά του ο Ρεζβάν Λουτσέκου δήλωσε μετά το ματς: «Φανταστικό παιχνίδι, φανταστική η νίκη μας απέναντι σε μια ομάδα με την ποιότητα του ΠΑΟΚ, που βρίσκεται στην κορυφή. Η Ξάνθη έδειξε μεγάλη θέληση και απόλυτο σεβασμό στη δουλειά που κάνουμε και, το πιο σημαντικό,  οι παίκτες είχαν το χαρακτήρα για να μπουν και να κερδίσουν αυτό το ματς»

Η πλειοψηφία των φιλάθλων στο γήπεδο, ήταν οπαδοί του ΠΑΟΚ, οι οποίο έφυγαν ιδιαίτερα στεναχωρημένοι μετά την ήττα που τους στέρησε την ευκαιρία να ξεφύγουν με διαφορά αρκετών βαθμών στη βαθμολογία και να είναι το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο. Πάντως η βορειολλαδική ομάδα, παραμένει πρώτη στη βαθμολογία  και έχεις τις περισσότερες ελπίδες για κατάκτηση του τίτλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Ουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (Παπαστεριανός 46΄), Φλίσκας, Κλέιτον (Μπαξεβανίδης 80΄), Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης.

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Ρατς, Τζιόλης, Βίτορ, Κάτσε (Μακ 56΄), Γκολάσα, Τζανδάρης (Μάρτενς 80`), Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης (Σαλπιγγίδης 56΄), Περέιρα.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Βλάσσης, Τσολάκης.

Κίτρινές: Φλίσκας (51΄), Κάτσε (52΄), Μπέρτος (60΄), Παπαδόπουλος (63΄), Σολτάνι (72΄), Ρστς (84΄), Παπαστεριανός (84΄), Καρυπίδης (86΄)