Απέδρασε με… μπαλωθιά η Ξάνθη!

31 Ιανουαρίου 201720:52

Ο Λουσέρο γλίτωσε την Ξάνθη! Ο Αργεντινός άσος με ένα τρομερό γκολ στο 76’ πέτυχε το πολυπόθητο εκτός έδρας τέρμα για τους Ακρίτες, οι οποίοι παρότι ηττήθηκαν με 2-1 από τον ΟΦΗ, προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου ματς).

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Κρητικούς, που άγγιξαν το «θαύμα» της πρόκρισης (προηγήθηκαν με 2-0) αλλά «λύγισαν» στο φινάλε και αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση! Χαντί (21’) και Βουό (66’) είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους αλλά ο Λουσέρο τους έκοψε την… όρεξη! Στα προημιτελικά του Κυπέλλου, οι Θρακιώτες θα συναντήσουν τον ΠΑΟΚ.

Ο ΟΦΗ μπήκε εξ’ αρχής στο ματς με σκοπό να κυνηγήσει το γρήγορο γκολ, που θα τον έβαζε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης, και κατάφερε να το κάνει! Ήταν το 21ο λεπτό όταν ο Βουό έστρωσε στον Χαντί μέσα στην περιοχή και αυτός με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Οι Κρητικοί είχαν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και έψαχναν ακόμη ένα για να πάρουν… κεφάλι στην υπόθεση πρόκριση.

Το πέτυχαν στο κατάλληλο σημείο και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για να είναι αυτοί που θα περάσουν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο 66’, λοιπόν, ο Βουό κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, ο Ζίφκοβιτς έκανε κακό υπολογισμό της μπάλας και έδωσε την ευκαιρία στον Ιβοριανό άσο να γράψει το 2-0 σε κενή εστία και να δώσει το σύνθημα για να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί στο «Γεντί Κουλέ».

Η Ξάνθη, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη! Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό, πέτυχε το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ. Η μπάλα στρώθηκε περίπου πέντε μέτρα έξω από την περιοχή στον Λουσέρο, ο οποίος με ένα φανταστικό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Δερμιτζάκη, διαμορφώνοντας το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά, όλος ο ΟΦΗ βγήκε μπροστά, προσπάθησε να πετύχει ένα τρίτο τέρμα αλλά δεν το κατάφερε. Ζήτησε δε ένα πέναλτι σε πέσιμο του Όγκμποε στην περιοχή στο 89’, ωστόσο δεν υπήρξε καμία παράβαση! Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βάτσιου βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να αποχαιρετούν τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι και να δέχονται ένα «γεμάτο» χειροκρότημα -για την μεγάλη τους προσπάθεια- από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Βαλλιάνος (68′ Παντίδος), Όστοϊτς, Κομεσίδης, Νάστος, Μητρόπουλος (85′ Όγκμποε), Χαντί, Μιλοσάβλιεφ, Μάνος (74′ Χίσι), Βουό.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σολτάνι (90′ Λ. Ορφανίδης), Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς (85′ Ράνος), Λισγάρας, Καμαρά.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Γήπεδο: «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»