«Άλωσε» και τα Περιβόλια η Ξάνθη

22 Οκτωβρίου 201623:00

Με φόρα από τη Λεωφόρο η Ξάνθη. Οι Ακρίτες πήραν δεύτερο σερί διπλό (0-1), αυτή τη φορά στα Περιβόλια επί του Πλατανιά χάρη στο γκολ του Γιουνές και παρέμειναν για τέταρτο σερί ματς αήττητοι, φθάνοντας τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Ο Λουτσέσκου έστησε για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ έξυπνα την ομάδα του, έδωσε την κατοχή στον Πλατανιά και προσπάθησε να χτυπήσει είτε μέσω αντεπιθέσεων είτε με κάποια στατική φάση! Και το κατάφερε στο 19ο λεπτό. Ο Νιέτο εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Γιουνές μπήκε στη φάση και με εξαιρετική σκαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Σωτηρίου.

Το γκολ των φιλοξενούμενων… σόκαρε τους παίκτες του Παράσχου, που παρότι είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας -έφθασε ακόμη και σε ποσοστό 75% υπέρ τους-, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Μάλιστα, η μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν ήταν στο τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ζίφκοβιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η Ξάνθη μπήκε στο δεύτερο μέρος με σαφή σκοπό να διατηρήσει το προβάδισμά της και η αλήθεια είναι πως το κατάφερε σχετικά εύκολα. Οι παίκτες της αμύνονταν μαζικώς, ήταν όλοι πίσω από τη μπάλα και προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα μπας και πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα για να καθαρίσουν το ματς. Λίγο έλειψε να φθάσουν κοντά στο γκολ, μάλιστα, αλλά ο Γιουνές κόπηκε στο 64’ κακώς ως οφσάιντ κι ενώ έφευγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας!

Οι Κρητικοί είχαν τη μπάλα αλλά δεν ήξεραν τι να την κάνουν! Την πήγαιναν… γύρω-γύρω, δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων και «έφαγαν» ένα ημίχρονο χωρίς καν να απειλήσουν. Ενδεικτικό είναι πως η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήταν στο 89ο λεπτό, όταν ο Γουνδουλάκης σούταρε εκτός περιοχής αλλά ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε εύκολα. Κάπως έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Ξάνθη να φτάνει τους 8 βαθμούς και να παίρνει το πρώτο διπλό της ιστορίας του στα «Περιβόλια».

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (70’ Ντιλαβέρ), Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (46’ Γουνδουλάκης), Τσουράκης (80’ Ντίνας), Γιακουμάκης.

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Κάργας, Γιορέντε, Ντεβέσα.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Νιέτο (77’ Τριάδης), Καμαρά, Βασιλακάκης (69’ Λάζιτς), Γιουνές (84’ Ράνος).

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Φλίσκας, Ορφανίδης.

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Γήπεδο: «Περιβόλια»

πηγή: sprt-fm.gr